Vianoce = oslava chamtivosti???

Autor: Dominika Struharňanská | 19.12.2011 o 21:09 | (upravené 7.7.2012 o 17:59) Karma článku: 2,66 | Prečítané:  432x

V októbri vidíme prvé vianočné reklamy... V novembri sa väčšina výkladov mení na pár metrov štvorcových plných Vianoc. V decembri  začíname míňať našetrené peniaze na nákup darčekov, surovín na pečenie, vianočných ozdôb a čajov na chudnutie. V stresoch beháme a kupujeme na poslednú chvíľu a v duchu prepočítavame, či nám to vôbec vyjde... Nevhodne vybraný darček sa stáva pre niektorých doslova strašiakom...

 

Zamysleli sme sa niekedy nad skutočnou podstatou Vianoc?  Darčeky, samozrejme, patria k sviatkom, ale všetkého s mierou.  Skúsme sa počas nákupov na chvíľu zastaviť a vnímať atmosféru okolo. Nie len ceny a čas. Skúsme sa započúvať cez hustý vrav ľudí do vianočnej hudby, ktorá sa ozýva  v niektorých obchodoch. Skúsme si všimnúť vianočnú výzdobu, svetielka a možno i poletujúci sneh.

Vianočné sviatky bez uspokojenia našich  materiálnych túžob a hladných krkov by už ani neboli sviatkami.  Už detská psychika funguje na princípe odmeny a trestu. Ak deti poslúchajú, dostanú veľa darčekov, ak  sa nesprávali, ako sa od nich očakávalo, nedostanú nič. Preto je celkom prirodzené, že na otázku, prečo sa malí tešia na Vianoce, dostávame jednoznačnú odpoveď, že príde Ježiško s darčekmi.

Podvedome sme sa naučili ukazovať druhým ľuďom, ako nám na nich záleží prostredníctvom  drahých darčekov.

Vianoce sú však oslavou narodenia Ježiša Krista. Aj keď sa už dnes môžeme dočítať, že Ježiš sa nenarodil presne 25. decembra, ako to vysvetľujú kresťania, ale neskôr, nemyslím si, že by sme mali pôvodný zmysel Vianoc úplne odignorovať alebo  Ježiška nahradiť vymyslenou  americkou postavičkou Santa Clausa. Uznať treba, že je to výborný biznis podsúvaný ľuďom prostredníctvom médií. Santa Claus na obale znamená vraj vyššiu kvalitu, hodnotu, ale aj cenu! Či spravodlivo, posúďte sami...

Prečo dovolíme i na našom Slovensku nechať sa ovplyvňovať , meniť pôvodný význam Vianoc  a nahrádzať ho vyumelkovaným americkým? Tak ako sa vlastne nechávame ovplyvňovať  v iných veciach z východu...Vianoce u nás už predstavuje , bohužiaľ, vysmiaty Santa spolu s vianočným kamiónom a sobmi.

Jedným z dôvodov našej ,,antiježišovej" kultúry môže byť neustále účelové prepisovanie historických a náboženských faktov. To napomáha k premene sviatkov pokoja a radosti na sviatky materializmu.

Tak sa potom môže stať, že keď si rozdáme na Štedrý deň všetky darčeky, zjeme šalát a posledné koláče, naša chamtivosť dosiahne svoje, na istý čas sa odmlčí a my pokračujeme ďalej zabúdajúc, že nejaké láskyplné obdobie vôbec bolo a vraciame sa ku každodenným hádkam, stresovým situáciám a dávkam egoizmu, keďže ,,pravý" účel Vianoc sa naplnil.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?