Hrajme sa na pseudoškolu

Autor: Dominika Struharňanská | 3.2.2012 o 9:21 | (upravené 22.10.2012 o 23:00) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  363x

Odborníci bijú na poplach už teraz. Načo nám humanitné smery vypľujú každoročne stovky a stovky študentov, pre ktorých nie sú voľné pracovné miesta ? Načo vychovávame nových právnikov, filozofov, sociológov,...?

 

Mladý človek by si mal predovšetkým uvedomiť: To nie svet čaká na neho, ale on sa musí prispôsobiť svetu! Študenti vychovávaní štýlom, že po získaní diplomu sa im otvoria brány nekonečných možností s atraktívnym platom, by sa mali prebrať, pretože to už dávno neplatí. Hlavne nie dnes, keď má titul už takmer každý...Dnešný svet vyžaduje viac. Skúseností, dravosti, jedinečnosti.

Si maturant s dobrými výsledkami. Na budúcnosti ti záleží. Chcel by si žiť na lepšej životnej úrovni ako tvoji rodičia. Páči sa ti myšlienka vlastného auta. Pomaly si podávaš prihlášky na vysoké školy. Matematika ti nikdy nešla, uprednostňuješ smery, ktoré môžeš viac ,,obkecať".  Ak k tomu uvažuješ ešte aj o študenskej pôžičke, robíš to najhoršie, čo môžeš. Si presne typicky zmýšľajúci študent tvojej doby. Chceš čo najrýchlejšie dosiahnuť najviac s vynaložením čo najmenšej námahy. Neuvedomuješ si, že ťa pravdepodobne ešte dlhú dobu budú finančne podporovať rodičia. Pokiaľ rovnako rozmýšľajú ostatní, kde sa nájde toľko miest pre právnikov, psychológov, žurnalistov, moderátorov,...???

Trendom sú pracovné skúsenosti. Mladí externí študenti majú výhodu. Pokiaľ platia ročne škole poplatok za štúdium, aj univerzita k nim pristupuje inak. Platíš? Necháme si ťa! Na externistov sú mnohokrát pri skúškach kladené menšie nároky ako u denných študentov. Škola si predsa len tak ľahko nenechá vyhodiť ,,finančný príjem". Podobne je to so súkromnými školami.

Pokiaľ externista pracuje, získava skúsenosti , ďalšie riadky do svojho životopisu a nakoniec dostane rovnaký titul ako denný, koho myslíte, že pri pracovnom pohovore uprednostnia? Mladí, ktorí naraz študujú aj pracujú, asi vedia, prečo tak robia.

Ďalšou chybou školského systému je samostatný systém. Veľa učenia, samé zbytočnosti, ktoré nevedia študenti uplatniť v praxi, len teórie a teórie, bifľovačky. Učitelia, ktorí si na študentoch potrebujú dookola niečo dokazovať. Zatiaľ čo na Slovensku sa učivo preberá päť rokov, na svetových univerzitách sú to tri a na kvalitnejšej úrovni. Spromovaní však mnohokrát nevedia z bežného života po opustení stereotypných priestorov škôl takmer nič. Nič o tom ako fungujú peniaze. Nič o tom, že reči starých rodičov, či rodičov typu: ,, Dobre sa uč, aby si sa dostal na dobrú školu. Keď sa dostaneš na dobrú školu, budeš veľa zarábať," nefungujú. Áno, platilo to kedysi. Kedysi veľmi dávno, pri rozvíjaní kapitalizmu. Svet napreduje neuveriteľnou rýchlosťou, ale myslenie ľudí v tejto oblasti nie. Uplatňujú zaužívané frázy a to všetko len kvôli strachu vybočiť z radu, odlišovať sa.

Malé deti by sa mali od útleho veku učiť ekonomicky myslieť. Ak to však nevedia rodičia, školy ich to nenaučia, preto ich jediná rada je, aby sa len učili a učili. Samozrejme, človek musí byť vzdelaný, vysokoškolský diplom je len výhodou, ale nesmieme zatvárať oči pred vonkajším, ozajstným svetom, pretože inak sa človek stáva otrokom vlastných túžob. Čím viac zarába, tým viac míňa. Peniaze majú pracovať pre ľudí, nie ľudia pre peniaze.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?