Čo je na vzťahoch najhoršie alebo Prečo to robíme ?

Autor: Dominika Struharňanská | 12.4.2013 o 22:56 | (upravené 13.4.2013 o 0:07) Karma článku: 5,32 | Prečítané:  360x

Je to ako zákon.  Expozícia, kolízia, kríza, peripetia a katastrofa premietnutá do života, do vzťahu. Škoda, že tak, ako hrdinovia v príbehoch netušia, v akej časti kompozície a ako ešte dlho sa nachádzajú, nevieme to presne určiť ani my. Nevieme kedy sa prehupneme do ďalšej etapy. Vzťahy sú krásne. Na začiatku určite. Neskôr sú pekné a to kvôli tomu, že krása sa z nich vytratila, len práve tí dvaja, čo vo vzťahu sú si to nestihnú všimnúť. Možno aj áno, ale... Spočiatku je vždy jeden ten, čo chce viac. Druhému to trvá dlhšie. Prvý je zamilovaný, vykresľuje sa v  neuveriteľnej podobe, až sám neverí, čo v ňom dokázala láska prebudiť. Je to jeho kolízia s doživotnými následkami. Druhý je nedôverčivý, ale teší sa zo všetkých krásnych skutkov, pohľadov, smsiek, vyslovených viet a nápadov prvého. Pýta sa ho, či to také krásne  bude navždy. Ešte nikdy nikto asi neodpovedal, že nie... Tak sa to ten druhý rozhodne risknúť a ide do toho. Vtedy sa však už niečo zmení. Prvý zistí, že sa netreba toľko snažiť.

Prežívajú spolu krásne chvíle. Aj jeden, aj druhý vedia, že to tak navždy nebude. Pri niektorých pároch sa len zníži intenzita, čo je asi najlepší prípad, pri iných sa tá krásna, bláznivá zamilovanosť zmení na rešpekt, čo tiež nie je nazahodenie, avšak sú tu aj takí, čo všetku zlosť voči svetu obrátia na svojho partnera a ich objekt lásky sa stáva objektom ich problémov.

Kritické je, keď ani ten prvý, čo sa vždy snažil najviac nemá záujem sa snažiť. Len tak plynutím času. A práve to si najviac všimne druhý. Tú zmenu. Zrazu sa pristihne, ako spolu trávia čas rozoberajúc len nevyhnutné každodenné veci. Maličkosti už neexistujú, pekné slová sa vytratia. Nie je im zle, len vzťah zovšednel, pribúdajú hádky. Už sa nesnaží ani jeden, ani druhý, pretože vedia, že keď spolu vydržali tak dlho, tak všetky hádky prekonajú, príde ďalšia, ktorú prekonajú, tak si ani nedávajú pozor, aby sa nehádali.

Veci, ktoré boli kedysi samozrejmé, ako pusa pri odchode, objatia a spoločný smiech, si prvý ani nevšimne, že nie sú. Druhý možno áno, ale vie, že s tým nič nespraví.

Na vzťahoch je najhoršie, keď sa dvaja dostanú do bodu, kde nežijú jeden pre druhého, ale snažia sa žiť v súlade a prispôsobení sa druhému. Keď sa na všetky pekné gestá a rečičky zabudne a nedá sa s tým nič spraviť. Poznajú sa už tak dôverne, že si nemajú jednoducho čo nové ponúknuť. To je tá najmutnejšia vec pre dvoch  hneď po nevere a klamstve. Keď sa vám tlačia slzy do očí, lebo vidíte svojho životného partnera, ako prechádza okolo vás bez záujmu. Keď tie isté pery, čo vám kedysi vyslovovali "milujem ťa", na vašu adresu vyslovia urážku. Keď sa prestane pred vami kontrolovať a prestane sa snažiť, aby sa vám páčil. Keď trávi čas radšej inde ako s vami. Ľúbi vás, ale je to tak...

Každý to vie, že to takto dopadne. Stačí sa pozrieť na našich rodičov, starých rodičov, česť výnimkám. Ale predsa to spravíme. Zas a zas. Človek je totož stavaný na život v páre. Je len na nás, či sa s tým zmierime skôr, či neskôr.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?