Keď nestačíme s IQ, máme ešte jednu možnosť...

Autor: Dominika Struharňanská | 1.2.2015 o 17:53 | (upravené 15.3.2016 o 22:15) Karma článku: 5,01 | Prečítané:  431x

Ľudia, ktorí vedia čítať, majú nesmiernu výhodu. Okrem gramotnosti požadovanej vo vyspelých krajinách a splnenia požiadaviek základnej školy, dokážu, ak sa poriadne posnažia, každú situáciu otočiť vo svoj prospech.  Ja však, samozr

Šup do praxe našej každodennej, sedí muž so ženou prvýkrát na káve = prvé rande, prvá osobná interakcia, prvé dojmy = zaškatuľkovanie si človeka. A tak sa ukáže, či bude aj káva číslo dva.

Človek  so slušne vysokým EQ dokáže na podobnom stretnutí odhadnúť druhú osobu do 10 sekúnd, človek s problémovým EQ bude druhého spoznávať mesiace, roky, a preto  sa môže stať, že sa manželia po 5 rokoch rozvedú, lebo zistia, že nie sú pre seba stvorení.

Bum. Pracovné stretnutie, dvaja tvrdí obchodníci, odžité roky v biznise, skúsenosti, vedomosti. Ktorí z nich zvíťazí? Správne, ten s vyšším EQ. Dokáže odhadnúť druhého, vníma každú jeho emóciu, strach, pohŕdanie, sklon k riziku, no najmä, či budúca spolupráca môže mať zmysel. 

Len dvaja ľudia, s podobnou emocionálnou inteligenciou, dokážu byť dobrými partnermi, priateľmi, manželmi. Pokiaľ nie, jeden bude mať vždy navrch a môže to zneužívať.

Teraz trošku odbornosti. Emocionálny kvocient pozostáva z týchto etáp:

1. Uvedomenie si seba samého, čiže rozpoznanie vlastných emócií v rôznych situáciach. O tom, ako si vážiť seba samého a o spokojnosti so sebou samým tu písať nebudem, existujú milióny kníh, psychológov a prostriedkov, je to však alfa a omega celej našej psychiky.

2. Zvládnutie seba samého, to znamená schopnosť zvládnuť svoje emócie v rôznych situáciach a mať ich pod kontrolou.

3. Uvedomenie si svojho okolia. Vnímanie emócií ľudí naokolo. Vedieť odhadnúť ľudí. Vnímať ich  energiu, signály, pohyby a na vyššom stupni v pokročilých prípadoch, vnímať myšlienkové pochody osoby pri nás. Či sa to dá? Určite! No žiaľ, nie každému je to dopriate. Vo výške EQ zohráva genetika oveľa menšiu úlohu ako pri IQ.

Deti, aj vo veku 10 rokov, môžu mať rodičov oveľa lepšie prečítaných ako rodičia svoje deti a tie s nimi dokážu následne manipulovať. :-)

Ach, tá detská nevinnosť.;-)

4. Zvládnutie emócií ostatných. A tým pádom predchádzať konfliktom, ukľudňovať ostatných, zvýšiť ich optimizmus, no na druhej strane aj vyvolávať konflikty, a čo dobre poznáte, zistenie slabého miesta druhej osoby, pričom svojimi manipulačnými taktikami ju dostať takpovediac na kolená.

A nepovedala by som, že len ženy sú v tom odborníčky. Pokiaľ nemá chlap úplne vychladnuté svoje EQ, cíti nie len fyzické kopnutia a údery, ale mu Boh nadelil aj čo to emocionálnej inteligencie, jeho partnerka je bezhlavo zaľúbená, chlap ju dokáže ovládať. Máme veľa prípadov, kedy sú ženy bezradne zaľúbené a láska niekedy víťazí nad rozumom. No a s čím je spojené naše EQ? S rozumom...

Predchádzajúce etapy som si nevymyslela. Len pár dní dozadu som sa učila na skúšku Podnikateľské rozhodovanie, čiže tu je pravda pravdivá priamo z vysokoškolských kníh. No možno aj z výcucu.:-)

Ale teraz zo známej knihy svetového autora. Medziľudskú komunikáciu tvoria slová len 10 percentami, city 35 percentami, 50 percent sú vizuálne a telesné dojmy, 5 percent ostatné premenné faktory.

Týmto všetkým som chcela povedať len jedno. Mnohokrát ľudia s vyšším EQ majú väčšiu úspešnosť na pracovných pohovoroch, či pri prezentáciách, prednášaní a podobne. Napríklad na takom pohovore, dokážu na potencionálnom zamestnávateľovi presne odhadnúť, akého človeka hľadá a takým sa presne aj vedia na chvíľu stať. To platí aj pri každodenných situáciách. Ľudia s vyšším emočným kvocientom nás vedia presvedčiť, oblbnúť, no dokážu nám aj neuveriteľne psychicky pomôcť. Majú oveľa lepšie šance stať sa dobrými partnermi, milencami, manažérmi či podnikateľmi.

Nestačí sa len v škole dobre učiť pri ceste za naším úspechom, je tu aj niečo iné. Niečo ľudskejšie, emocionálnejšie.:-)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?